Konieczność utworzenia rejonowej stacji ratownictwa górniczego dla kopalń Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego wyrażona została oficjalnie po raz pierwszy w Zarządzeniu nr 2/48 Centralnego Przemysłu Węglowego z dnia 10 stycznia 1948 roku. Do uruchomienia tej stacji nie doszło. Kolejne ustalenia miejsca oraz terminu uruchomienia rejonowej stacji dla okręgu rybnickiego zawarte było w Zarządzeniu nr 288 Ministra Górnictwa z dnia 31 lipca 1954 roku na terenie szybu „Beata” w Rydułtowach do 30 czerwca 1955 roku. Następna propozycja to teren kopalni „Chwałowice”. Żadna z tych propozycji nie doczekała się realizacji.
Ostatecznie budowę Okręgowej Stacji dla rejonu Rybnickiego Okręgu Węglowego podjęto w Wodzisławiu Śląskim. Rozpoczęcie działalności Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim miało miejsce w dniu 3 stycznia 1958 roku.
Opracowano na podstawie „Polskie Zorganizowane Ratownictwo Górnicze; Historia i Współczesność 1907-2007”
Wykaz zakładów górniczych zabezpieczanych przez OSRG w Wodzisławiu Śląskim:
- KWK ROW
- ruch Rydułtowy
- ruch Marcel
- ruch Chwałowice
- ruch Jankowice
- KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie
- ruch Borynia
- ruch Zofiówka
- ruch Jastrzębie
- KWK Pniówek
- KWK Knurów – Szczygłowice
- ruch Knurów
- ruch Szczygłowice
- KWK Budryk
- SRK S.A.
-
- oddział KWK Jas-Mos
- oddział KWK Krupiński
- MIRBUD S.A. z siedzibą w Skierniewicach oddział w Węgierskiej Górce – budowa techniką górniczą tunelu na trasie drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała – Milówk
Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim
ul. Marklowicka 3
44 – 300 Wodzisław Śląski
tel. +48 32 45 54 706
fax. 32 45 54 598
e-mail: osrgwodzislaw@csrg.bytom.pl